info

Bitget Wrapped BTC

BGBTC#421
Kluczowe Wskaźniki
Cena Bitget Wrapped BTC
$62,379
0.85%
Zmiana 1w
2.94%
Wolumen 24h
$37,044
Kapitalizacja Rynkowa
$48,988,156
Obiegowa Podaż
784
Ceny historyczne (w USDT)
yellow

Czym jest Bitget Wrapped BTC?

Bitget Wrapped BTC, czyli bgbtc, to emitowana przez Bitget reprezentacja Bitcoina w standardzie ERC-20, zaprojektowana tak, aby posiadacze BTC mogli zachować syntetyczną ekspozycję na Bitcoina, korzystając jednocześnie z „opakowanego” aktywa w ramach programów Bitget Earn, jako zabezpieczenie, w handlu oraz w programach nagród BTCFi. Bezpośrednim problemem, który ma rozwiązać, nie jest skalowanie Bitcoina w sensie natywnym dla protokołu, lecz mobilność kapitału: natywny BTC jest trudny do wdrożenia w DeFi w stylu Ethereum bez zaakceptowania ryzyka mostów, powierników lub aktywów syntetycznych, dlatego BGBTC łączy w sobie depozyt Bitget, powiązanie 1:1 z BTC oraz warstwę punktów nagród w jednym instrumencie kontrolowanym przez giełdę.

Bitget opisuje BGBTC jako „opakowaną” wersję BTC powiązaną 1:1 na Bitget, dostępną poprzez kanały subskrypcji i wykupu oraz możliwą do wykorzystania w Bitget Earn, z dochodem z odsetek kierowanym przez partnerstwa z Bitcoin DeFi i BGPoints, które mogą zostać zamienione na airdropy projektów partnerskich po wydarzeniach generacji tokenów; kontrakt tokena jest wymieniony na Etherscan, natomiast strona produktowa Bitget przedstawia to aktywo w kontekście stakingu BTC i dostępu do DeFi poprzez portal stakingu BGBTC. (bitget.com)

Pozycja rynkowa BGBTC jest niszowa, a nie systemowo dominująca. Według stanu na lipiec 2026 r. CoinGecko wskazywał, że kapitalizacja rynkowa BGBTC wynosi kilkadziesiąt milionów dolarów, w obiegu znajdowało się około 540 tokenów, a pozycja w rankingu kapitalizacji była w okolicach niskich pięćsetek, podczas gdy publiczny kontrakt na Ethereum pokazywał jedynie 17 posiadaczy i maksymalną całkowitą podaż 544 BGBTC, co sugeruje, że znaczna część aktywności użytkowników produktu ma miejsce raczej wewnątrz kont Bitget, niż jest widoczna jako szeroka adopcja w łańcuchu publicznym. Ta skala jest istotnie mniejsza niż w przypadku ugruntowanych rozwiązań „opakowanego” BTC: WBTC nadal był liczony w miliardach dolarów w lipcu 2026 r., podczas gdy Coinbase Wrapped BTC urósł do rangi znaczącego konkurenta emitowanego przez giełdę po starcie jako wspierany 1:1 przez BTC token ERC-20 w 2024 r. Praktyczna interpretacja jest taka, że BGBTC najlepiej analizować jako produkt scentralizowanej giełdy z łańcuchowym interfejsem tokena, a nie jako ogólny standard płynności Bitcoina. (coingecko.com)

Kto założył Bitget Wrapped BTC i kiedy?

BGBTC został uruchomiony przez Bitget, powiązaną z Seszelami giełdę kryptowalut i platformę Web3 założoną w 2018 r., w fazie cyklu Bitcoina po ETF-ach i po halvingu 2024 r., kiedy instytucje, scentralizowane giełdy i protokoły BTCFi starały się przekształcić pasywne salda Bitcoina w zabezpieczenie, dochód z odsetek i produkty w stylu „restakingu”. Bitget ogłosił BGBTC w grudniu 2024 r., z okresem przedpremierowym od 9 grudnia 2024 r. do 8 stycznia 2025 r., a ówczesna nowa CEO firmy, Gracy Chen, publicznie przedstawiła produkt jako sposób dla posiadaczy BTC na dostęp do ekosystemów DeFi o wyższej rentowności bez sprzedawania ekspozycji na Bitcoina. Materiały korporacyjne Bitget wskazują, że Gracy Chen objęła stanowisko CEO w maju 2024 r., zastępując Sandrę Lou, natomiast ogłoszenie uruchomienia BGBTC oraz ogłoszenie dotyczące przywództwa lokują to aktywo w ramach strategii produktowej prowadzonej przez giełdę, a nie w ramach publicznego łańcucha bloków lub DAO kierowanego przez założycieli. (globenewswire.com)

Narracja projektu ewoluowała od przedpremierowego produktu stakingu BTC do szerszego, natywnego dla giełdy kanału „opakowanego” Bitcoina. We wczesnych materiałach nacisk kładziono na staking BTC w zamian za BGBTC, zdobywanie BGPoints i późniejszy wykup z powrotem do BTC; w aktualizacjach produktowych z lat 2025–2026 Bitget dodał bardziej wyraźne zastosowania na giełdzie, w tym wykorzystanie jako zabezpieczenie w kryptopożyczkach, automatyczne codzienne pozycjonowanie BGBTC trzymanego na Bitget jako zasobu generującego dochód DeFi oraz handel na rynku spot poprzez parę BGBTC/USDT, która została otwarta 21 kwietnia 2026 r. Ta zmiana nie odpowiada więc historycznej narracji Bitcoina „od płatności do przechowywania wartości” ani ewolucji Ethereum jako „platformy inteligentnych kontraktów”; jest bliższa sytuacji, w której scentralizowana giełda rozwija oparty na bilansie wrapper z dystrybucji Earn w kierunku zastosowań w zabezpieczeniach, płynności i handlu poprzez notowanie BGBTC na rynku spot oraz obsługę BGBTC jako zabezpieczenia pożyczek. (bitget.com)

Jak działa sieć Bitget Wrapped BTC?

BGBTC nie prowadzi własnej sieci konsensusu warstwy 1, zestawu walidatorów, warstwy wydobywczej ani sekwencera rollupów. Token jest kontraktem ERC-20 na Ethereum, więc jego transfery w łańcuchu dziedziczą model finalności proof-of-stake Ethereum, w którym walidatorzy stakują ETH, proponują i poświadczają bloki oraz podlegają nagrodom, karom i mechanizmom „slashing” zgodnie z projektem konsensusu Ethereum. Dokumentacja Ethereum opisuje proof-of-stake jako mechanizm leżący u podstaw jego konsensusu, natomiast powiązanie ekonomiczne BGBTC zależy osobno od kontrolowanego przez Bitget procesu emisji i wykupu względem natywnych rezerw BTC, a nie od zdecentralizowanego zestawu walidatorów specyficznego dla BGBTC. Innymi słowy, aktywo łączy wykonanie i finalność Ethereum dla ruchu tokena z depozytem w scentralizowanej giełdzie dla zarządzania rezerwami, co stanowi zupełnie inny model zaufania niż rozliczanie proof-of-work Bitcoina lub „most” BTC zminimalizowany pod względem zaufania. (ethereum.org)

Projekt techniczny jest prosty i celowo powierniczy. Użytkownik stakuje lub subskrybuje BTC przez Bitget, Bitget blokuje lub księguje bazowego BTC, a równoważne saldo BGBTC jest emitowane jako „opakowana” reprezentacja; wykup odwraca ten proces, przy czym Bitget stwierdza, że użytkownicy mogą weryfikować zablokowane i wyemitowane aktywa w łańcuchu, a aktywa BTC są zabezpieczone przez Bitget i Cobo z użyciem portfeli MPC i technologii wielopodpisowej. Kontrakt w łańcuchu został zweryfikowany na Etherscan, skompilowany w Solidity v0.8.26 i używa ośmiu miejsc po przecinku, ale strona Etherscan wskazuje również, że do czasu zindeksowania w lipcu 2026 r. nie zgłoszono tam żadnego audytu bezpieczeństwa kontraktu, co ma znaczenie, ponieważ sama weryfikacja kontraktu nie jest tym samym co niezależna analiza bezpieczeństwa. BGBTC nie posiada shardingu, weryfikacji ZK-rollupów, mostu klienta lekkiego ani bezpośrednio dostępnej federacji; jego granica bezpieczeństwa to połączenie poprawności standardu ERC-20 na Ethereum, kontroli depozytowych Bitget/Cobo, procesu rezerw Bitget oraz zaufania użytkowników do emitenta. (etherscan.io)

Jakie są tokenomia bgbtc?

Tokenomia BGBTC jest napędzana rezerwami, a nie emisją. Nie ma tu subsydium dla górników, nagród dla walidatorów, harmonogramu spalania, mechanizmu seigniorage ani polityki inflacyjnej kontrolowanej przez zarządzanie, porównywalnej z natywnym tokenem warstwy 1; podaż rozszerza się, gdy BTC jest subskrybowany lub „opakowywany” przez Bitget, i kurczy się, gdy BGBTC jest wykupywany za BTC. Według stanu na lipiec 2026 r. Etherscan wyświetlał maksymalną całkowitą podaż 544 BGBTC, natomiast CoinGecko pokazywał około 540 BGBTC w obiegu i w pełni rozwodnioną wartość równą kapitalizacji rynkowej, co implikuje, że niemal cała wyemitowana podaż była traktowana przez ten serwis jako krążąca. To sprawia, że BGBTC nie jest w tradycyjnym sensie ani inflacyjny, ani deflacyjny; jest elastyczny względem depozytów i wypłat użytkowników, a głównym ograniczeniem tokenomicznym jest to, czy roszczenie dotyczące rezerw BTC 1:1 pozostaje wiarygodne, terminowe i wykonalne w warunkach stresu. (etherscan.io)

Użyteczność aktywa polega na dostępie do dochodu z odsetek, możliwości wykorzystania jako zabezpieczenia oraz płynności giełdowej, a nie na opłacaniu gazu czy przechwytywaniu opłat protokołowych. Bitget stwierdza, że BGPoints naliczają się użytkownikom, którzy trzymają lub stakują BGBTC, są proporcjonalne do posiadanych BGBTC, zaczynają się naliczać po potwierdzeniu i mogą zostać rozliczone w airdropach projektów partnerskich w momencie TGE lub, po pełnym wykupie, przeliczone poprzez wcześniejsze rozliczenie przy stałej rocznej stopie 1,5% APY; oddzielne kampanie promocyjne na początku 2026 r. reklamowały wyższe tymczasowe APR, podczas gdy aktualizacja z października 2025 r. uczyniła BGBTC kwalifikującym się zabezpieczeniem do pożyczania do 100 obsługiwanych aktywów z deklarowaną nagrodą za zabezpieczenie denominowaną w BTC w wysokości 2,5%. Mechanizmy te nie przekładają się automatycznie na wzrost wartości BGBTC w taki sposób, w jaki popyt na gaz ETH może wpływać na ekonomię ETH; zamiast tego główną formą akumulacji wartości przez BGBTC jest utrzymanie powiązania z BTC plus dodatkowa opcjonalność dochodu z odsetek lub nagród, równoważona ryzykiem depozytowym, płynności, wykupu oraz realizacji airdropów partnerów. (bitget.com)

Kto korzysta z Bitget Wrapped BTC?

Dostępne dane sugerują, że wykorzystanie BGBTC koncentruje się na przepływach zarządzanych przez Bitget: Earn, zabezpieczeniach i handlu, a nie na szerokiej, autonomicznej kompozycyjności DeFi w łańcuchu. Według stanu na lipiec 2026 r. CoinGecko pokazywał, że BGBTC jest notowany wyłącznie na Bitget, przy czym rynek BGBTC/USDT odpowiadał praktycznie za cały śledzony wolumen spot, podczas gdy Etherscan widniało jedynie 17 publicznych posiadaczy, co utrudnia argument, że BGBTC rozwinął dużą niezależną bazę użytkowników w DeFi na Ethereum. To rozróżnienie ma znaczenie: salda giełdowe, wewnętrzne konta stakingowe i promocyjne produkty Earn mogą tworzyć znaczny pozorny udział użytkowników bez generowania takiej samej otwartej głębokości płynności w łańcuchu, integracji pożyczkowych czy akceptacji jako zabezpieczenia przez DAO, jakie widać w bardziej dojrzałych aktywach „opakowanego” BTC. Twierdzenie jest takie, że BGBTC jest używany przez klientów Bitget poszukujących zysków denominowanych w BTC, BGPoints oraz pożyczek zabezpieczonych, a nie że jest dominującym prymitywem DeFi. (coingecko.com)

Legalne partnerstwa BGBTC dotyczą przede wszystkim integracji nagród w ramach BTCFi oraz infrastruktury powierniczej, a nie potwierdzonej adopcji korporacyjnej przez banki lub spółki publiczne. Strona stakingu Bitget wymienia partnerów ekosystemu, w tym Bedrock, Bsquared Network, Morph, Babylon i Solv Protocol, podczas gdy FAQ produktu wskazuje, że nagrody pochodzą z partnerstw z wieloma projektami ekosystemu Bitcoina oraz że punkty mogą zostać wymienione na tokeny z airdropów po TGE tych projektów. Narracja dotycząca powiernictwa opiera się również na Cobo: Bitget stwierdza, że rezerwy BGBTC są wspólnie zabezpieczane przez Bitget i Cobo z wykorzystaniem technologii MPC i multisignature, podczas gdy materiały Cobo przedstawiają firmę jako instytucjonalnego depozytariusza i dostawcę infrastruktury portfeli z produktami MPC, powierniczymi, oprogramowania smart kontraktów oraz portfeli giełdowych. Te relacje wspierają tezę o dystrybucji produktu w ramach BTCFi, ale nie eliminują potrzeby oceny ryzyka kontrahenta, rezerw i wykonalności prawnej po stronie samego Bitget. (bitget.com)

Jakie są ryzyka i wyzwania dla Bitget Wrapped BTC?

Ryzyko regulacyjne koncentruje się na warstwach emitenta, powiernictwa i konstrukcji produktu. Sam Bitcoin otrzymał stosunkowo korzystne traktowanie w Stanach Zjednoczonych, gdy w oświadczeniu SEC z 10 stycznia 2024 r. dotyczącym zatwierdzenia spotowych ETP na Bitcoina opisano zatwierdzone produkty jako posiadające „jeden towar niebędący papierem wartościowym, bitcoin”, ale to oświadczenie nie stanowiło aprobaty dla wszystkich produktów kryptowalutowych ani dla wszystkich uczestników rynku, a BGBTC jest opakowanym produktem giełdowym warstwowanym na BTC, a nie natywnym Bitcoinem. Bitget ujawnił także w lipcu 2026 r., że Bitget EU złożył wniosek o autoryzację MiCAR do austriackiego Urzędu ds. Rynku Finansowego i że harmonogram, zakres oraz wynik pozostają uzależnione od oceny regulatora, co oznacza, że podstawa regulacyjna w UE była w tym zawiadomieniu nadal w toku, a nie w pełni ustalona.

Wektor centralizacji jest równie wyraźny: BGBTC nie ma niezależnego zestawu walidatorów, komitetu rezerw wybieranego przez posiadaczy tokenów ani zdecentralizowanego mechanizmu wykupu, więc użytkownicy ponoszą ryzyko powiernictwa po stronie Bitget/Cobo, ryzyko operacyjne Bitget, ryzyko administracji kontraktów oraz potencjalne opóźnienia w wykupie, w tym siedmiodniowy okres wykupu opisany w materiałach wsparcia Bitget. sec.gov

Presja konkurencyjna jest silna, ponieważ BGBTC konkuruje z większymi, bardziej płynnymi i szerzej zintegrowanymi „wrapperami” Bitcoina. WBTC zachowuje długą historię operacyjną i model publicznego dashboardu rezerw, podczas gdy cbBTC korzysta z dystrybucji Coinbase, integracji z ekosystemem Base oraz jawnego projektu powiernictwa 1:1; nowsze, bardziej zaufanie-zminimalizowane i ukierunkowane na instytucje „wrappery”, w tym systemy progowe w stylu tBTC i produkty z rozdzielonym powiernictwem, konkurują pod względem decentralizacji, płynności, nastawienia na zgodność regulacyjną lub integracji z DeFi. Przewagą BGBTC jest wygoda w ramach Bitget i dostęp do pakietu nagród, ale jest to też jego ograniczenie: jeśli użytkownicy preferują otwartą płynność DeFi, powiernictwo regulowanych giełd z USA, mosty o zminimalizowanym zaufaniu lub szerszą akceptację jako zabezpieczenia na platformach w stylu Aave, BGBTC może pozostać wąskim, natywnym dla giełdy instrumentem dochodu. Jego zagrożenie ekonomiczne nie polega na załamaniu użyteczności Bitcoina, lecz na komodytyzacji dochodu z opakowanego BTC, zawężaniu APR, niespełnionych oczekiwaniach co do airdropów oraz migracji w stronę wrapperów o głębszej płynności i szerszej akceptacji protokołów. (bitcointreasuries.net)

Jakie są perspektywy dla Bitget Wrapped BTC?

Przyszłość BGBTC zależy mniej od przełomów inżynierii protokołów, a bardziej od tego, czy Bitget zdoła przekształcić kontrolowany przez giełdę wrapper w zaufane, płynne i zewnętrznie użyteczne zabezpieczenie w Bitcoinie.

Zweryfikowane ostatnie kamienie milowe obejmują dokumentację BGPoints z września 2025 r., wsparcie dla zabezpieczenia pożyczek z października 2025 r., ograniczone promocje podbijające zysk w styczniu i lutym 2026 r. oraz handel spot od 21 kwietnia 2026 r.; własna mapa drogowa Bitget nadal opisywała pozycje z Sezonu 2, takie jak Crypto Loans, przywileje PoolX i Launchpool oraz wdrożenie multi-chain jako „wkrótce” lub do ogłoszenia, przy czym część funkcji zabezpieczeniowych została już dostarczona, ale szersza ekspansja multi-chain wciąż wymagała weryfikacji.

Strukturalne przeszkody są jasne: BGBTC musi utrzymać wiarygodne rezerwy 1:1, poprawić publiczną przejrzystość w zakresie aktywnego wykorzystania i wykupów, przyciągnąć realne integracje on-chain wykraczające poza wewnętrzne produkty Bitget oraz konkurować z istniejącymi wrapperami BTC, których płynność i dystrybucja instytucjonalna są już znacznie większe. Prognoza cenowa nie jest konieczna; przypadek infrastrukturalny opiera się na dyscyplinie w zakresie rezerw, odporności powiernictwa, ciągłości regulacyjnej oraz tym, czy nagrody BTCFi pozostaną atrakcyjne po normalizacji zachęt promocyjnych. (bitget.com)

Bitget Wrapped BTC informacje
Kontrakty
infoethereum
0x0520930…138a017